الماس‌ها چگونه تشکیل می‌شوند؟

1397/12/1

ذکر این نکته که الماس‌ها از ماده کربن ساخته شده‌اند و با توجه به پژوهش‌های صورت گرفته توسط زمین‌شناسان که در مجله  ((Nature )) به چاپ رسیده است آن‌ها احتمال می‌دهند که الماس‌ها چیزی در حدود 1 تا 3 میلیارد سال قبل در زمین شکل گرفته‎اند. آن‌ها تصور می‌کنند مراحل شکل‌گیری الماس‌ها به ترتیب زیر باشد که البته این مراحل نیز به خودی خود سخت و طاقت فرسا بنظر می‌رسند :
1- مدفون شدن دی‌اکسید کربن در عمق 100 مایلی (160 کیلومتری) زمین.
2- رسیدن حرارت به 2200 درجه فارنهایت (1200 درجه سانتی‌گراد)
3- فشاری معادل با 725,000 پوند در هر اینچ مربع (50,750 کیلوگرم در هر سانتی‌متر مربع)
4- حرکت با تمام سرعت به سطح زمین و سرد شدن سریع
توضیحات تکمیلی:
1- الماس‌ها سخت‌ترین ماده موجود در طبیعت و یکی از ارزشمندترین منابع موجود در جهان هستند.
2- در حال حاضر دو راه برای ساختن الماس مصنوعی در آزمایشگاه وجود دارد. در روش مرسوم‌تر که نزدیکترین شیوه به تولید الماس توسط طبیعی نیز می‌باشد ابتدا ماده گرافیت(نوعی کربن همان ماده‌ای که در مداد وجود دارد) تحت فشار و گرمای شدید قرار می‌گیرد و در همان حال جریان الکتریسیته بسیار قوی به آن وصل شده و پس از چندین روز سنگی با حداکثر کیفیت نزدیک به الماس تولید می‌گردد. البته سنگ‌های تولید شده در این روش به اندازه الماس طبیعی, خالص نیستند. زیرا در این فرایند بطور ناخواسته اندکی فلز با گرافیت مخلوط گردیده است.
 3- سالانه بیش از 100 تن الماس مصنوعی تولید و در صنعت طلا و جواهرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 4- راز تولید الماس مصنوعی درسال 1950 میلادی توسط چهار دانشمند که در آزمایشگاه تحقیقاتی شرکت  جنرال‌الکتریک مشغول به کار بودند کشف شد.

 

نام نویسنده شهر جواهر
تگ ها