ده کشور بزرگ تولید کننده نقره

1396/7/6

استخراج  نقره در معادن کشورهای جهان از آمریکای جنوبی گرفته تا آسیا و آفریقا انجام می‌شود. فلز نقره‌ علاوه بر استفاده در ضرب سکه‌ها و همچنین ساخت مدال‌ها، در دستگاه‌های الکترونیکی و الکتریکی، کاربردهای صنعتی، ساخت جواهرات، نقره آلات و عکاسی استفاده می‌شود. 
شاید جالب باشد بدانید نقره عمدتا به صورت محصول جانبی در کنار مواد دیگری مانند مس، سرب و روی استخراج می‌شود. ۱۰ کشوری که بزرگترین تولید نقره را در جهان دارند بترتیب عبارتند از: 
1- مکزیک 
معدن کاوی در مکزیک از 500 سال پیش آغاز شده است. به بیان دیگر استخراج نقره درمکزیک از اواخر قرن شانزدهم تا پایان دهه 1870 در جریان بوده است. این فلز به عنوان بزرگترین صادرات مکزیک شناخته شده که بیش از 71 درصد از صادرات این کشور را شامل می‌شد. میزان تولید استخراج نقره در این کشور در سال‌های 2012 و 2013 به ترتیب 4885 و4811 تن بوده است. این میزان تولید نقره سبب شده مکزیک به عنوان اولین کشور تولید کننده  نقره در جهان شناخته شود.
2- پرو 
تولید نقره در کشور پرو در حدود 3348 تن رسید که نسبت به سالهای کذشته افزایش داشته است. 
تولید این کشور آمریکای جنوبی با توجه به فعالیت معدن طلا نقره پایانکاتا که یکی از بزرگ‌ترین معادن نقره جهان به شمار می‌رود، تعجب آور نیست. پان امریکن سیلور که دومین تولیدکننده بزرگ نقره خام است، دو معدن هوآرون و موروکوچا است. 
3- چین 
تولید نقره چین در سال 2013 در حدود 3345 تن بوده که نسبت به 3206 تن در سال 2012 افزایشداشته است. 
اگرچه چین تولید بالایی داشت اما 95 درصد از این تولید محصول فرعی استخراج فلزات دیگر بوده است. این فلزات اغلب شامل مس، طلا، قلع، نیکل، تنگستن، سرب و روی هستند. 
4- استرالیا 
این کشور صاحب بزرگترین میزان منابع نقره اقتصادی جهان است  و این کشور سالانه در حدود 1678 تن نقره تولید میکند.
5- روسیه
این کشور نیز مانند چین عمده نقره خود را در کنار معدن‌کاری فلزات دیگر به دست می‌آورد. نوریلسک نیکل به عنوان مثال یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نقره در روسیه است اما بیشتر به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نیکل و پالادیم در جهان و همچنین یکی از تولیدکنندگان بزرگ پلاتین و مس شناخته می‌شود. 
تولید سالانه نقره این کشور در حدود 1278 تن می¬باشد.
6- بولیوی 
مانند بسیاری دیگر از کشورهای این فهرست بولیوی نیز سابقه قوی از معدن‌کاری نقره دارد و تولیدش در پوتوسی در دوران استعماری آغاز شد. دپارتمان پوتوسی همچنان میزبان معادن فعال از جمله معدن روی و نقره زیرزمینی سن ویسنت پان امریکن سیلور است.  تولید نقره بولیوی در سال 1168 تن می¬رسید.
7- شیلی
تولید نقره شیلی افزایش چشمگیری داشته است و به 1111 تن در سال افزایش یافته است. این کشور از سال 1830 معدن‌کاری تجاری این فلز را آغاز کرد. 
یکی از معادن بزرگ شیلی اسکوندیدا است که 30 درصد آن متعلق به ریوتینتو است و توسط بی اچ پی بیلیتون اداره می‌شود. 
شیلی بزرگترین تولیدکننده مس است اما در کنار آن استخراج نقره نیز دارد. 
8- لهستان 
لهستان یکی از معدود کشورهای این فهرست است که تولید آنها نسبت به سالهای گذشته کاهش یافت و به حدود 1066 تن در سال رسیده است. 
این امر با توجه به اینکه شرکت KGHM Polska Miedz که بزرگترین تولیدکننده نقره جهان است در این کشور فعالیت دارد، جالب توجه است. این شرکت نقره را به همراه مس و روی از معادنی مانند لوبین استخراج می‌کند. 
9- آمریکا 
تولید نقره آمریکا در سالهای گذشته تقریبا ثابت و در حدود 967 تن می¬باشد. 
سازمان زمین شناسی آمریکا اعلام کرده است نقره بیشتر از سه معدن نقره و به عنوان محصول مشترک یا جانبی در 39 پایگاه دیگر تولید شد. آلاسکا بزرگترین ایالت تولیدکننده نقره در آمریکاست و پس از آن نوادا قرار دارد. 
10- آرژانتین 
نام آرژانتین از واژه لاتین آرژانتم گرفته شده که به معنی نقره است و قرار گرفتن این کشور در فهرست بزرگترین تولیدکنندگان این فلز را منطقی می‌سازد. این کشور در حدود 700 تن نقره در سال تولید می¬کند.

 

نام نویسنده شهر جواهر
تگ ها