چگونگی پیدایش مروارید در زیورآلات

1397/10/11

تاریخچه:
همانطور  که می‌دانید به دست آوردن مروارید از دریا در دوره‌ی رم رونق گرفت. خلیج فارس در 300 سال قبل از میلاد به منبع مهمی از مروارید تبدیل شد. یونانی‌های باستان معتقد بودند که مروارید باید بخشی از تجربه‌ی عروسی افراد باشد. مرواریدهای حاصل از خلیج فارس و بَرّ جدید در اوایل قرن بیستم بیشترین تولید مروارید را داشته است. این منابع نیز به خاطر تقاضای زیاد رو به اتمام هستند .
تولید مروارید:
مروارید، نماد پاکی، فضیلت و عفت، یکی از با ارزش ترین نوع  از جواهرات است و بیش از 4000 سال استخراج شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش به دست آوردن آن‌ها ( و البته ظاهرشان) در طول زمان تغییر کرده است. اما با این حال طلا و جواهر ساخته شده از  مروارید همچنان به صورت کلاسیک وجود دارد. مروارید که از لحاظ علمی به عنوان گوهر آلی شناخته شده است، زمانی تشکیل می‌شود که یک محرک مانند شن و یا انگل در پوسته‌ی صدف استقرار یابد. صدف نیز لایه‌ای از یک ماده‌ی کریستالی نیمه شفاف به نامnacre (صدف مراورید) را دور مزاحم رسوب می دهد. سپس لایه ها همانند حلقه‌های یک درخت تشکیل می‌گردد.
این فرآیند تشکیل می‌تواند برای سالها ادامه داشته باشد و در نهایت چیزی که به دست می‌آید مروارید است. در طبیعت، تشکیل مروارید سال‌ها طول می‌کشد و معمولاً دارای شکل‌های نامنظمی است. مروارید طبیعی هر شکلی هم داشته باشد، نادر و بسیار قیمتی است. در آغاز قرن بیستم، محققان دریافتند که اگر جسم کره‌ای شکل از مواد در داخل یک صدف قرار گیرد و به صورت مناسب تحریک گردد، صدف می‌تواند کره را با لایه‌ای از صدف مروارید بپوشاند و تقریباً مروارید کاملی حاصل گردد. هر چقدر مروارید زمان بیشتری در داخل صدف بماند، مروارید بزرگتر و با ارزش‌تری تولید می‌شود. به این نوع مروارید‌ها، مرواریدهای پرورشی می‌گویند. تقریباً بیشتر مرواریدهایی که امروزه در جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد از این نوع است.
فاکتورهای ارزش گذاری مروارید:
معمولا مرواریدهای پرورشی در سراسر جهان وجود دارد و در درون صدف‌های مختلفی قرار می‌گیرند همین مورد نیز موجب ایجاد مرواریدهایی با اندازهای مختلف، رنگ‌ها و کیفیت‌های متفاوت  می‌شود. ارزش مروارید معمولاً بر اساس 5 فاکتور تعیین می‌شود:
• درخشش و جلا : درخشش معمولاً وضوح و شدت بازتاب از سطح مروارید است. درخشش باید به صورت روشن و واضح بوده و کدر نباشد و یا ظاهر گچی مانند نداشته باشد. در مرواریدهای پرورشی که دارای کیفیت خوبی هستند، شما می‌توانید انعکاس اجسام نزدیک را در آن ببینید. هرچقدر این درخشش بیشتر باشد ارزش مروارید نیز بیشتر خواهد بود.
• رنگ : رنگ هم رنگ‌های اصلی (معمولا سفید، سیاه و زرد) و هم ته رنگ (مانند صورتی، رز و حتی سبز) را در بر می‌گیرد. معمولا مروارید را برای درخواست‌های شخصی رنگ می‌کنند. مرواریدهای سیاه به عنوان مراواریدهای تاهیتی شناخته شده است.
• پاکیزگی (سطح) : هرچقدر سطح مروارید پرورشی تمیزتر و پاک‌تر باشد، ارزشش بیشتر خواهد بود. پاکیزگی در اینجا  به عدم وجود برجستگی، لکه‌ها، ترک‌ها و لکه بر روی سطح مروارید اشاره دارد. برخی از عیوب در تمامی مرواریدها واقعی نیز یافت می‌شود اما هرچقدر این عیوب کمتر باشد، مروارید بهتر و با ارزش‌تر خواهد بود. نوسانات درجه حرارت آب و آلودگی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی تمیزی سطح مروارید داشته باشد.
• شکل : از آنجا که مرواریدهای پرورشی توسط حلزون صدف‌دار در طبیعت رشد کرده است، پیدا کردن یک نمونه کاملا گرد از آن  بسیار نادر است. به طور کلی، مرواریدهای کروی با ارزش‎ترین مروارید هستند. با اینحال می‎توان بر روی مرواریدها عیوب کوچکی در شکل را نیز یافت که می تواند مطلوب و دلپذیر باشد. به عنوان مثال مرواریدهایی به شکل قطره اشک، معمولا در گوشواره‌ها و آویزها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مروارید باریک دارای اشکال نامنظمی است‌. با اینکه قیمت آنها در مقایسه با سایر مرواریدها کمتر است اما می‌توانند بسیار زیبا و درخشان باشند.
• اندازه : مرواریدهای پرورشی معمولا بر اساس قطرشان اندازه گیری می‌شوند. به طور کلی، هرچقدر این قطر بیشتر باشد نادر بوده قیمت بیشتری نیز خواهد داشت. معمولا قیمت مرواریدها بر اساس اندازه‌ی آنها افزایش پیدا می‌کند. مرواریدها اندازه های مختلفی از 1 میلیمتر تا 20 میلیمتر را دارند و این اندازه به نوع مروارید بستگی دارد. اندازه مروارید متوسطی که امروزه خریداری می‌شود 7 الی 7.5 میلیمتر است.
معمولا به هنگام استفاده از مروارید در جواهرات باید مراقب بود تا  همسانی خوبی بین آنها وجود داشته باشد. باید به دنبال مرواریدهایی باشید که دارای اندازه، رنگ، شکل و درخشش یکسانی با جواهرات شما داشته باشند. به یاد داشته باشید که هر چقدر مروارید با جواهرات شما همسان باشد، قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. به هنگام خرید مرواریدهای پرورشی بهتر است به یاد داشته باشید که آنها بسیار نرم هستند. اگر بر روی چیزی بیفتند می‌توانند به سرعت خراش ببینند. همچنین این مرواریدها توسط سایر جواهرات نیز می‌توانند خراش بردارند. بنابراین بهتر است آنها را در یک جعبه جداگانه نگهداری کنید .
 
نام نویسنده شهر جواهر