در مراسم ختم چه جواهراتی باید پوشید؟

1398/7/7

در اغلب موارد، وقتی پای لباس پوشیدن و انتخاب جواهرات برای مراسم ختم در‌میان باشد، بهترین توصیه خویشتن‌داری است. پوشیدن جواهرات نسبتا کم، ساده و بی‌تکلف نه تنها نشان دهنده‌ی احترام به شخص وفات یافته، بلکه نشانگر احترام به خانواده‌ی اوست. زمانی که برای مراسم ختم لباس انتخاب می‌کنید، باید به خانواده و عزیزان متوفی فکر کنید، نه این که چطور می‌توانید خودتان را در جمع متمایز کنید و بدرخشید. آن گوشواره‌های بلند و آویزان و آن دستبند فلزی که دائما در حال جرینگ جرینگ کردن است را فراموش کنید.  
البته، هیچ دو مراسم ختمی هم دقیقا مشابه هم نیستند. وقتی می‌خواهید برای مراسم پیش رو زیورآلاتی انتخاب کنید که با لباس مشکی یا هر لباس عزای دیگری بپوشید، به نکات زیر توجه کنید:
چه لباسی می‌پوشید؟
رسم این است که در مراسم ختم عزاداران سیاه یا رنگ‌های تیره دیگر بپوشند. البته، این برای هر زمینه فرهنگی و مذهبی نیز صادق نیست. برای مثال، در چند سنت مختلف، رنگ سفید رنگ عزاداری است، و قرمز و سایر رنگ‌های روشن رنگ‌های نامناسبی محسوب می‌شوند. در برخی سنت‌ها، عزاداران اجازه ندارند هیچ گونه زیورآلاتی در مراسم ختم بپوشند (احتمالا به استثنای حلقه ازدواج)، بنابراین اگر سوالی دارید، شاید بهتر باشد از یک شخص مطلع یا یکی از دوستان خانواده‌ی متوفی بپرسید. 

در مراسم ختم چه جواهراتی باید پوشید؟1

جواهرات مناسب برای یک لباس یا کت و شلوار سیاه شامل قطعات ساده و شیک جواهرات است. مروارید گزینه خوبی است، و در فرهنگ ژاپنی، زنان ممکن است یک رشته مروارید سفید به تن کند. قطعات کوچک نقره، طلا یا جواهرات دیگر نیز گرینه‌های معقولی هستند، البته در صورتی که بیش از حد توجه را جلب نکنند. جواهرات مذهبی، مثل یک صلیب ساده، نیز مناسب هستند. بهتر از هرگونه جواهراتی که ممکن است آویزان و معلق شود، صدای جرینگ جرینگ بدهد یا به هر صورتی دیگران را آزار دهد، خودداری کنید. 
مراسم ختمی که به آن می‌روید، تا چه حد رسمی است؟

در مراسم ختم چه جواهراتی باید پوشید؟2

این سوال کمی چالش برانگیز است، زیرا هر مجلس ختمی به نوعی یک مراسم رسمی به شمار می‌آید. اگر تردید دارید، فرض را بر رسمی‌تر بودن مراسم بگذارید. یک کت و شلوار و کراوات سیاه برای آقایان و یک پیراهن یا بلوز و دامن پوشیده‌ی سیاه برای خانم‌ها تقریبا در تمامی موارد مناسب به شمار می‌آید. لباس‌های رسمی و پوشیده نشان می‌دهد که به متوفی و خانواده‌اش احترام گذاشته‌اید. 
به این ترتیب، بعضی مجالس ممکن است از بعضی دیگر کمتر رسمی باشند. ممکن است خانواده متوفی از عزاداران بخواهد همگی یک لباس خاص را بپوشند که موردعلاقه‌ی متوفی بوده است؛ برای مثال، همه با لباس گلف به مراسم یک گلف باز حرفه‌ای بیایند تا خاطره‌اش را گرامی دارند. در این موارد، باید براساس لباس موردنظر جواهرات مناسب را انتخاب کنید. البته، هنوز هم باید لباس‌های پوشیده انتخاب کنید و از هرگونه افراط در استفاده از جواهرات یا هرگونه زیورآلات زرق و برق‌دار بپرهیزید و هر چیزی که ممکن صدا ایجاد کند، بیش از حد برق بزند یا به هر شکلی برای دیگران آزاردهنده باشد، بپرهیزید. 

چقدر متوفی را می‌شناختید؟
رابطه شما با متوفی می‌تواند در انتخاب جواهرات مناسب برای مراسم به شما کمک کند. اگر متوفی دوست نزدیکی بود و می‌دانید که یک جفت گوشواره‌ی خاص شما را بسیار دوست می‌داشته، الان بهترین فرصت برای پوشیدن آن گوشواره‌هاست. جواهراتی که متوفی به شما هدیه داده نیز نشان می‌دهد چقدر در فکر آن‌ها هستید. به دیگران احترام بگذارید! برای مثال، اگر می‌دانید گردنبندی که به شما هدیه داده شده، قرار بوده به شخص دیگری داده شود، الان وقتش نیست که بیرونش بیاورید و ریسک یک مواجهه تمام عیار را به جان بخرید. 
می‌توانید به این نیز فکر کنید که متوفی، اگر زنده بود، چه چیزی را دوست می‌داشت. اگر می‌دانید که، برای مثال، عاشق گربه بود، یک جفت گوشواره در طرح پنجه گربه ایده‌آل‌ترین گزینه شما برای پوشیدن با یک لباس مشکی است. یک سوزن کراوات یا دکمه سردست طلا یا نقره در طرح گربه نیز گزینه‌های خوبی است. زیاده روی نکنید، هنوز می‌خواهید حرمت حفظ کنید و بی مورد توجه دیگران را به خود جلب نکنید. هرچند، این که به خانواده متوفی به هر نحوی نشان دهید که برایتان مهم است که شخص از دست رفته به چه چیزی علاقه داشته، بسیار معنادار است و نشان می‌دهد به آن‌ها فکر می‌کنید. 

نام نویسنده شهر جواهر
تگ ها